ul. Jarzębinowa 5, 58-100 Świdnica

Rodzaje norm dla śrub i elementów złącznych

Określone normy śrub są niezbędne do ich prawidłowej klasyfikacji. To właśnie odgórnie narzucone metody produkcji, wykorzystywane materiały i przede wszystkim szczegółowe wymiary – wpływają na pewność co do kompatybilności poszczególnych elementów złącznych, nawet jeśli te pochodzą od innych producentów! Normy śrub są więc poniekąd gwarancją bezpieczeństwa samej inwestycji w tego typu materiały montażowe, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, które ma kluczowe znaczenie dla każdej konstrukcji.

 Rodzaje norm dla śrub

Śruby – normy ISO, DIN i PN

Każdy, kto poszukiwał śrub lub innych elementów złącznych z pewnością spotkał się niejednokrotnie z oznaczeniami skrótowymi DIN, ISO i PN. To właśnie one, w połączeniu z dedykowanym numerem określają wygląd zewnętrzny, budowę i zastosowanie śruby. Normy ISO wywodzą się z genewskiej Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.  Normy śrub ISO obowiązują w 162 państwach – w tym, w Polsce.

Normy śrub DIN wywodzą się z Niemiec. Zostały nadane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Na rynku najczęściej można spotkać właśnie elementy złączne, które spełniają normy DIN i ISO. Co ciekawe – w Polsce, poza ISO i DIN obowiązują również polskie normy. Normy śrub z oznaczeniem PN, będą kompatybilne z innymi elementami złącznymi polskiej produkcji, ale również tymi z normami DIN i ISO. Ich wadą jest jednak to, że normy PN nie mają zasięgu międzynarodowego, a co za tym idzie – będą obowiązywać tylko w Polsce. Oznacza to, że np. śruby pasowe zgodne z normą PN prawdopodobnie nie będą cieszyły się powodzeniem u odbiorców za granicą.

Konwersja śrub

Czy np. określone normy DIN śruby mogą mieć przełożenie na śruby zgodne z innymi normami? Na szczęście coś takiego jest możliwe i co więcej, często praktykowane! Dzięki konwersji można wykorzystywać takie same śruby z różnymi normami i mieć pewność, że będa spłeniały te same funkcje. Niezwykle użytecznym narzędziem, które może być pomocne w znalezieniu identycznej śruby z inną normą, jest tabela konwersji norm. Warto z niej korzystać, kiedy chce się uniknąć pomyłki przy wyborze kompatybilnych elementów. 

Obszerna specyfkacja poszczególnych elementów złącznych, taka jak waga, wygląd i konwersja każdego z wybranych elementów umieszczona jest w informatorze technicznym. Można uznać go za kompleksowe kompendium wiedzy o wadze każdego z wybranych elementów (podanej w kilogramach), a także niezwykle przydatne narzędzie, które pomoże w samodzielnej konwersji każdej ze śrub i pozostałych elementów złącznych dostępnych na polskim i światowym rynku.

  Każdy dobry producent elementów złącznych oferuje śruby zgodne z ogólnie przyjętymi normami. Wszystkie elementy złączne, w tym śruby nierdzewne i kwasoodporne mają spełniać poszczególne zadania i mieć określony wygląd. Ujednolicenie wszystkich cech charakterystycznych elementów śrubowych zapewniają opisane normy: DIN, ISO i PN. Dzięki nim, można łatwo i szybko wybrać potrzebną śrubę do konkretnego zadania.