ul. Jarzębinowa 5, 58-100 Świdnica

Wytrzymałość śrub i klasy wytrzymałości śrub

Klasy wytrzymałości śrub są bardzo istotną informacją, która pozwala na dopasowanie właściwego elementu łączącego, względem rodzaju i sposobu montażu. Jak sprawdzić wytrzymałość śrub? Jak dokładnie wygląda ich podział na klasy?

Wytrzymałość śrub i klasy wytrzymałości śrub.

Klasy śruby – po co zostały wprowadzone?

Każda zgodna z ogólnie przyjętymi normami DIN/PN/ISO kategoria,  podzielona jest na konkretny stopień wytrzymałości według klasy śruby. Podział ten jest uwarunkowany przede wszystkim indywidualnymi cechami charakterystycznymi stali. Dzięki takiemu podziałowi, klasa śruby określa:

  • wytrzymałość śrub na ścinanie,

  • wytrzymałość śrub na rozciąganie (Rm),

  • najwyższą, dopuszczalną granicę plastyczności śruby (Re).

Klasę wytrzymałości śruby można poznać zarówno dzięki oznaczeniu na stronie internetowej, a takie zamieszcza każdy dobry producent śrub i nakrętek, jak i informacji wytłoczonej bezpośrednio na główce śruby. Określenie wytrzymałości śrub i ich klasyfikacja mają wpływ na trwałość fachowego montażu. Dzięki dopasowaniu właściwej klasy, można mieć pewność, że złączone ze sobą elementy będą trwałe i zniosą określone obciążenie, określone na każdy mm2.

Klasy wytrzymałości śrub - jak czytać oznaczenia?

Rodzaje śrub i elementów złącznych określają wyżej opisane normy. Jednak poza nimi, bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na klasy twardości śrub i cechy charakterystyczne wykorzystanych elementów złącznych. Klasy wytrzymałości śrub podzielone są na 10 kategorii. Są one oznaczone symbolami numerycznymi. Do takich zalicza się klasy o kolejnych numerach: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9. Pierwsza cyfra określa minimalną wytrzymałość śruby na rozciąganie, z kolei druga cyfra ze wskazanych wyżej oznaczeń, to stosunek minimalnej granicy plastyczności śruby do minimalnej wartości śruby na rozciąganie.

Warto dodać, że poza samą wytrzymałością śruby (najniższe oznaczenia = najniższa wytrzymałość), bardzo istotne są również symbole Rm i Re, czyli ich minimalna wytrzymałość na rozciąganie pod wpływem obciążenia oraz maksymalną granicę elastyczności. Na te parametry mają z kolei wpływ czynniki, takie jak rodzaj stali, a także dodane do niej dodatki stopowe, które oddziałują na zachowanie śrub pod naporem ciężaru.

Klasy twardości i wytrzymałości śrub mają bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa montażu. Wybierając śruby, nakrętki i podkładki – konieczne jest sprawdzenie nie tylko ich rodzaju, ale przede wszystkim klasy. Wszystkie elementy złączne nierdzewne dedykowane zarówno do profesjonalnego, jak i prywatnego użytku powinny spełniać surowe normy jakościowe, które pozwalają na kompatybilny, bezpieczny i fachowy montaż.